Wejście do galerii
Strona główna » Wiadomości

Dzień Kobiet inaczej

Artystki artystom, czyli przewrotną wystawę organizowaną na Dzień Kobiet, dedykowaną i poświęconą mężczyznom będzie można oglądać od 12 marca do 11 kwietnia w  Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku

 

Wystawa Artystki artystom jest próbą wyjścia z sytuacji zalewu projektów o kobietach realizowanych przy okazji Dnia Kobiet. Święto Kobiet od dłuższego czasu tradycyjnie służy analizowaniu problemów. Wystawa Artystki artystom jest próbą odwrócenia wektorów, przyczynkiem do zbudowania kobiecej wizji męskości. Wyrównajmy szansę i powiedzmy coś o mężczyznach, kobietach i ich wzajemnych relacjach przy okazji 8 marca. Tym bardziej, że Międzynarodowy Dzień Mężczyzny wypadający dwa dni później 10 marca obchodzony jest po cichu, bez zbędnej pompy. Powstał zresztą w 1999 roku jako odpowiedź na wszechobecny Dzień Kobiet. Czy Panowie czują się zagrożeni?

 

Jak wytłumaczyć się z tytułu? Czy jest on politycznie poprawny? Czy wypada zrobić (nie)feministyczny projekt na Dzień Kobiet? 8 marca to tradycyjnie data, wokół której podejmowane są próby zdefiniowania kobiecości. Oblicze Międzynarodowego Dnia Kobiet zmienia się. Wszechobecne jeszcze kilkanaście lat temu goździki i nylonowe rajstopy zastąpiły manify i pytania – jak na nowo zdefiniować kobiecość? Jakim językiem ją opisać?

Iwona Demko, praca z cyklu "Moje trofea"

 

Mężczyźni przez stulecia znajdowali się na uprzywilejowanej pozycji. Kobiety były im podporządkowane, postrzegane jako z natury niedojrzałe i słabe. Powołane do zajmowania się domem, zmuszone do przyjmowania narzucanych im norm seksualnych. Obecnie sytuacja uległa zmianie. Czym są mężczyźni w oczach kobiet – partnerem czy zwierzyną? Oczywiście gotowych klisz dostarcza wszechobecna kultura pop.W sztuce europejskiej kobieta pojawia się zazwyczaj jako temat, jej ciało było przedmiotem męskiej kontemplacji, estetycznego osądu. Rzadziej występuje jako świadomy podmiot-artystka, kształtujący poprzez sztukę swój własny wizerunek. Postać kobiety odbija się w męskim lustrze. W jakim lustrze możemy stworzyć zatem konstrukt męskości? Kapelusze z głów Szanowne Panie, oddajemy pole i zapraszamy do dyskusji – mówi Agnieszka Kulazińska, kuratorka wystawy.

 

Na wystawie Artystki artystom podziwiać będzie można prace m. in: Agnieszki Budenko, Iwony Demko, Justyny Gruszczyk, Lidki Krawczyk & Wojtka Kubiaka, Anki Leśniak, Małgorzaty Markiewicz, Doroty Podlaskiej.

 

Źródło: o.pl

 

Więcej informacji: http://wydarzenia.o.pl/2010/03/artystki-artystom/

 

Szukaj
Logowanie

Raport
Raport z ostatnich badań sponsoringu kultury i sztuki opracowany przez Fundację COMMITMENT TO EUROPE arts & business - kto sponsoruje? co sponsoruje? dlaczego sponsoruje?jak postrzegany jest sponsoring?
więcej »
Ankieta
Działalność prokulturalna firmy, w której pracuję:

Wpływa na moją sympatię do niej
 24%

Jest jednym z powodów, dla której w niej jestem
 41%

Jest niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy
 7%

Wpływa na moją kreatywność
 14%

Daje mi wymierne korzyści
 10%

Jest mi obojętna
 3%


Copyright 2003-2010 COMMITMENT TO EUROPE arts & businessDeveloped by 305 Studio