Wejście do galerii

PKN ORLEN

Promocja muzyki Fryderyka Chopina pozwala PKN ORLEN realizować ideały odpowiedzialności biznesu za kulturę (CCR) i w sposób konsekwentny kreować wizerunek firmy zaangażowanej w  rozwój polskiego dorobku kulturalnego

 

Nazwa i opis firmy: PKN ORLEN jest największą firmą w Polsce i jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na: benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Przedsiębiorstwo zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Posiada też największą w Europie Centralnej sieć stacji paliw w wymienionych krajach oraz w Niemczech.
PKN ORLEN prowadzi też szeroką działalność sponsorską na polu edukacji, ochrony środowiska, sportu oraz ochrony narodowego dziedzictwa kulturowego. Firma deklaruje, że dostrzega i stara się wspierać potrzeby społeczne przez uczestnictwo w wielu dziedzinach życia społecznego, szczególną troską otaczając przedsięwzięcia w obszarze szeroko rozumianej kultury.

 

Nazwa projektu: „CHOPIN”
Wkład firmy: sponsoring finansowy

 

Szczegółowy opis projektu: Na projekt składają się wydarzenia kulturalne i koncerty związane z twórczością Fryderyka Chopina – największego polskiego kompozytora. Projekt realizowany jest od grudnia 2004 r., kiedy firma – we współpracy z Ministerstwem Kultury i PKO BP – zakupiła rękopis etiudy cis-moll op. 10 nr 4 Fryderyka Chopina, wystawiony na aukcji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Londynie. Rękopis przekazano w darze Muzeum im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W ramach projektu „CHOPIN” PKN ORLEN zaangażował się w sponsorowanie XV edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, którego zwycięzcą został Rafał Blechacz. Koncern ufundował dla artysty nagrodę pozaregulaminową – stypendium na cele naukowe w wysokości 25.000 EURO.
Na projekt „CHOPIN” składają  się następujące wydarzenia:
– Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa”, który jest jednym z najważniejszych projektów programu rządowego „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010”. Jego głównym założeniem jest zaprezentowanie twórczości wielkiego kompozytora w szerokim kontekście kulturowym. W program festiwalu wpisują się dzieła, które miały znaczący wpływ na jego twórczość oraz powstałe z inspiracji jego muzyką. Obok dzieł Chopina można usłyszeć utwory Beethovena, Brahmsa, Liszta, Schumanna, Schuberta, Czajkowskiego, Prokofiewa czy Ravela. Swój talent zaprezentowali m.in. zwycięzcy czterech konkursów chopinowskich: Martha Argerich, Garrick Ohlsson i Dang Thai Son. Wystąpił też stypendysta PKN ORLEN - Rafał Blechacz. Festiwal realizowany jest we współpracy z Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim;
- koncerty upamiętniające rocznicę urodzin (marzec) i śmierci (październik) Fryderyka Chopina. Na koncertach urodzinowych występowali m.in. stypendysta PKN ORLEN Rafał Blechacz oraz Piotr Anderszewski. Program koncertów rocznicowych nawiązuje do uroczystości pogrzebowej kompozytora, podczas której zgodnie z jego życzeniem zabrzmiało Requiem Mozarta;
- Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich (maj - wrzesień). Koncerty w Łazienkach są stałą pozycją w kulturalnym kalendarzu stolicy. Odbywają się od 1959 r. w każdą niedzielę o godz.12.00 i 16.00 przy pomniku Fryderyka Chopina. Publiczność ma możliwość posłuchać utworów polskiego kompozytora w interpretacjach utytułowanych pianistów z Polski i całego świata zapraszanych przez Stołeczną Estradę i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
- cykl koncertów ORLEN Concertante, realizowany z Filharmonią Narodową. Wydarzeniem inaugurującym serię był koncert Rafała Blechacza w jego rodzinnym mieście Nakle (2 września 2006 r.). 
-  wspieranie rozwoju artystycznego Rafała Blechacza; koncern sfinansował m.in. zakup fortepianu firmy Steinway oraz pokrył koszty przygotowania i prowadzenia serwisu internetowego Rafała Blechacza www.blechacz.net.

 

PKN ORLEN z roku na rok rozszerza zakres działań związanych z projektem „Chopin”. W 2007 r. ORLEN zorganizował koncert Rafała Blechacza w Płocku dla pracowników firmy oraz przedstawicieli władz lokalnych. Kontynuując zaangażowanie w największe wydarzenia kulturalne o międzynarodowej  randze i poszerzając zakres działań związanych z projektem „Chopin”, koncern był partnerem 11. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
W 2007 r. koncern planuje zorganizować koncerty Rafała Blechacza w Filharmonii Narodowej w Wilnie i Filharmonii Narodowej w Pradze. Koncerty w Wilnie oraz Pradze są istotne dla ORLENU ze względu na realizowaną politykę związaną z rozwojem firmy oraz strategię i zakres działań prowadzonych przez koncern na Litwie i w Czechach. Miejsca te są również interesujące z punktu widzenia młodych polskich wykonawców oraz muzyki polskiej w ogóle, są gwarancją wysokiego poziomu artystycznego i sukcesu.   

 

Partnerzy projektu: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Filharmonia Narodowa, Rafał Blechacz, Stołeczna Estrada

Szukaj
Logowanie

Raport
Raport z najnowszych badań sponsoringu kultury i sztuki opracowany przez Fundację COMMITMENT TO EUROPE arts & business - kto sponsoruje? co sponsoruje? dlaczego sponsoruje?jak postrzegany jest sponsoring?
więcej »
Ankieta
Wspieranie kultury i sztuki przez sektor prywatny jest:

objawem filantropii
 6%

dowodem na odpowiedzialnie prowadzony biznes
 63%

sposobem na poprawę wizerunku firmy
 19%

obowiązkiem firm
 13%

zbędne
0%


Copyright 2003-2010 COMMITMENT TO EUROPE arts & business